Zážitky z IPOLYTARNÓCA – z pravekého sveta

Bol to deň obyčajný, ale aj tak iný, očakávaný, keď jedno štvrtkové ráno sme sa vybrali s klientmi DSS Libertas Lučenec na výlet do neďalekého Ipolytarnóca v Maďarsku.

Je tam oživený praveký svet. Prímorská piesčina posypaná žraločími zubami, obrovské stromy subtropického lesa, odtlačky exotických rastlín, stopy pravekých oblúd, v pôvodnej polohe zachované pozostatky vo vulkanickom tufe – to je chránené územie Paleontologické nálezisko v Ipolytarnóci. Odkryté žraločie zuby a pozostatky rají sú jasným dôkazom, že sa tu kedysi vlnilo more Parathethys. V pobrežnom bahne pravekej rieky sa zachovali odtlačky nôh pravekých tvorov. Najväčším dravcom je pramedveď, najčastejšie sa vyskytujú stopy pravekého nosorožca. Domovom týchto živočíchov bol tropický – subtropický dažďový les, o čom svedčí viac ako 15 tisíc odtlačkov listov. Takmer 100 metrov dlhý skamenený strom s obvodom 8 metrov nájdený na tomto území je najväčším doteraz známym skameneným stromom rodu Pinus. Rozmanité skameneliny 17-23 miliónov rokov starých útvarov sa zachovali v dôsledku vulkanickej katastrofy, ktorá síce zničila praveké prostredie, ale zároveň ho aj konzervovala. Geologický náučný chodník, ktorý vedie od dna pravekého mora cez subtropický dažďový les po vrcholy sopiek, poskytuje návštevníkom možnosť zažiť fantastické cestovanie v čase.

Najviac našich klientov zaujali praveké zvieratá, ako pramedveď, praveký nosorožec, ktoré mohli vidieť v životnej veľkosti aj na trojrozmernom filme, kde je vizuálny efekt podporený pohybom. Po 2,5 hodinovej túre po skalnatom chodníku nás čakalo občerstvenie v miestnej reštaurácii. Po osviežení všetka únava prešla a klienti vyskúšali „opičie chodníky“ – rebríky zavesené medzi konármi stromov, veľké vtáčie hniezda, rôzne prekážky z prírodných materiálov. S nezabudnuteľnými zážitkami sme sa vrátili domov a veríme, že život našich klientov sme trocha spestrili.